Baw i ucz – proste sposoby na zabawę z maluszkiem

Istnieją setki, a może nawet tysiące gier i zabaw, które rodzice mogą wykorzystać do tworzenia więzi i spędzania wolnego czasu z maluchem. Jednak nie wszystkie z nich są wartościowe i nadają się dla dziecka w każdym wieku. Proponujemy zabawy edukacyjne, które nie tylko dostarczą Twojemu maluszkowi mnóstwa radości, ale też będą miały walor edukacyjny.

Dobierz parę!

To bardzo prosta gra, do której potrzebujesz jedynie kredek lub gotowych grafik i prostych, codziennych przedmiotów. To zabawa przeznaczona dla maluszków, które dopiero uczą się rozpoznawać kształty i nazywać przedmioty. Polega na tym, że rysujesz na kartce np. jabłko i pokazujesz je dziecku. Wcześniej stawiasz w zasięgu wzroku ten owoc razem z wieloma innymi przedmiotami. Dziecko ma za zadanie dopasować przedmiot do danego obrazka. Przy tym możesz ćwiczyć z nim wymowę, kolory czy angielskie nazwy danego przedmiotu.

Daj się pobrudzić

Nic tak nie pobudza wyobraźni dziecka i nie poprawia jego zdolności manualnych jak kreatywne tworzenie. Wystarczy kartka i kolorowe farbki. Na początku wyłóż całą podłogę w pokoju folią, na której połóż brystol lub inne duże arkusze. Na podstawkach wymieszaj farby i pozwól dziecku zamoczyć w nich rączki i stworzyć dowolne kształty. Dla większych pociech warto wymyślić konkretne zadania, takie jak np. stworzenie drogi do przedszkola czy narysowanie ZOO z ulubionymi zwierzakami.

Wytnij numer

Ta zabawa wymaga nieco więcej zaangażowania po stronie rodzica – musi on wyciąć postacie, litery i obrazki z gazet a następnie podzielić je na kategorie. Można rozłożyć je na kocu na podłodze i dać maluchowi zadanie – wybrać po jednym obrazku z danej kategorii. Najpierw ono musi ułożyć historię (np. kot, pani, torebka, jabłko, drzewo) a następnie Ty układasz tworząc inny scenariusz i wymyślając pobudzające wyobraźnię historie.

Jak widać dobra i wartościowa zabawa nie wymaga użycia drogich czy skomplikowanych przedmiotów. Wystarczy wyobraźnia, a przede wszystkim chęci rodzica do poświęcenia czasu i uwagi swojemu dziecko. No i oczywiście odrobina cierpliwości.