TA STRONA UŻYWA COOKIE dla celów statystycznych i identyfikacyjnych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na umieszczanie cookie na twoim urządzeniu końcowym zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.
OK, rozumiem.
Zamknij tą informacje.
zaloguj
zarejestruj
Serwis informacyjny dla mieszkańców i sympatyków Borówca
ARCHIWUM :: Publicystyka
Krajobraz przed wyborami.Data publikacji: 2010-10-30czytano: 687 razy
    Już za trzy tygodnie, 21 listopada odbędą się kolejne wybory samorządowe. Cztery lata temu w naszym okręgu stoczyła się wielka batalia o zmianę „starego” na „nowe”. Zawiązany wówczas komitet wyborczy „Nasze Wspólne Sprawy” wspierany przez młode i niedoświadczone wówczas stowarzyszenia „Przyjazny Borówiec” i „Lasem 1000” wystawił do rady miasta Kórnika troje kandydatów. Byli to pani Małgorzata Walkowiak, pani Magdalena Kosakowska i pan Michał Stecki. Tłem tamtych wydarzeń był bezsprzecznie konflikt wokół powstającej linii wysokiego napięcia, który zjednoczył znaczącą część mieszkańców i dał zwycięstwo właśnie kandydatom, w których upatrywano szanse na pozytywne rozwiązanie problemu linii oraz ogólny szybszy rozwój naszych miejscowości – szczególnie w dziedzinie infrastruktury komunalnej. Dzisiaj z perspektywy czasu każdy z mieszkańców może ocenić, czy oczekiwania, jakie stawiano nowej władzy zostały spełnione. Pomocne w dokonywaniu rozliczeń będą z pewnością materiały archiwalne dotyczące wyborów samorządowych w 2006 roku dostępne cały czas w naszym serwisie.

Trochę statystyki
    
Gmina Kórnik podzielona jest na 7 okręgów wyborczych. Nasza miejscowość występuje w okręgu wyborczym nr 7 razem z wsiami Kamionki i Szczytniki. W stosunku do poprzednich wyborów podział okręgów przebiega inaczej. Wsie Koniko, Mościenica, Skrzynki i Świątniczki należące poprzednio do wspólnego z Borówcem, Kamionkami i Szczytnikami okręgu zostały w tym roku rozdzielone i przypisane do okręgów wyborczych nr 5 i nr 6. Taki zabieg pozwolił na uszczuplenie udziału okręgu nr 7 w przyszłej radzie gminy o jeden mandat. Wynika to ze znaczącego wzrostu liczby mieszkańców w połączonych wsiach okręgu wg poprzednich granic, który dawałby siódemce 4 mandaty. Odłączając mniejsze wsie jak Koniko, Mościenica, Skrzynki i Świątniczki zmniejszono liczbę mieszkańców okręgu, co daje mu obecnie jedynie 3 mandaty w przyszłej radzie. Wygląda to jak pokerowa zagrywka przedwyborcza, trudno bowiem doszukać się jakiejkolwiek spójności terytorialnej, która przemawiałaby za wyrwaniem z naszego okręgu Mościenicy i Skrzynek naturalnie łączących się z Borówcem i przyłączeniem ich do takich wsi jak Celestynowo, Dziećmierowo, Kromolice, Pierzchno, Runowo, Szczodrzykowo. Podobnie sytuacja ma się w przypadku Koninka, które wrośnięte jest w jeden organizm ze Szczytnikami, a trafiło do okręgu razem z Robakowem, Dachową i Gądkami. Cóż matematyka bywa użyteczna, lecz każde równanie matematyczne ma dwie strony :)

Skupiając się jednak już na naszym okrojonym okręgu wyborczym spieszę donieść co następuje. Zgłoszonych zostało 11 kandydatów zarejestrowanych w 6 komitetach wyborczych. Oto oni (wg kolejności alfabetycznej komitetów):

 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW ANDRZEJA KAŹMIERCZAKA Z KAMIONEK
  1.    Kaźmierczak Andrzej    48 lat     Kamionki

 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JERZEGO LECHNEROWSKIEGO
  1.    Plewka Piotr Józef    56 lat     Szczytniki
  2.    Serba Paweł Jan    59 lat     Borówiec

 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NASZE WSPÓLNE SPRAWY
  1.    Walkowiak Małgorzata    49 lat     Kamionki
  2.    Grześkowiak Tomasz Piotr    63 lat     Borówiec
  3.    Zieliński Andrzej Jan    71 lat     Borówiec

 • KOMITET WYBORCZY PLATFORMA OBYWATELSKA
  1.    Firlej Grzegorz Roman    36 lat     Runowo

 • KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
  1.    Ziółkowska Daria    34 lat     Borówiec
  2.    Rutkowski Janusz Józef    59 lat     Kamionki
  3.    Jaroniec Paweł Jan    27 lat     Mościenica

 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW SAMORZĄD BARDZIEJ PRZYJAZNY MIESZKAŃCOM
  1.    Kukliński Krzysztof    50 lat     Kamionki

  Listy pozostałych okręgów wyborczych naszej gminy dostępne są na stronach Państwowej Komisji Wyborczej

  Wśród wymienionych wyżej komitetów trzy z nich to komitety „globalne” :) tzn. takie, które wystawiają swoich kandydatów w prawie wszystkich okręgach wyborczych naszej gminy. Należą do nich KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, KWW JERZEGO LECHNEROWSKIEGO i KWW NASZE WSPÓLNE SPRAWY. W przypadku pierwszych dwóch komitetów sprawa wydaje się oczywista, pierwszy to komitet ogólnopolski, drugi zaś to zaplecze starającego się o reelekcję pana burmistrza Jerzego Lechnerowskiego.
  Trzecia formacja to zwycięski komitet naszego okręgu sprzed czterech lat, którego kandydaci zasiadają w kończącej swoją kadencję radzie gminy. W nadchodzących wyborach KWW NWS wystawił swoich kandydatów nie tylko w okręgu nr 7, ale również w okręgach nr 4, 5 i 6. Czyżby to druga strona ·matematycznego równania, które opisałem w poprzednim akapicie?

       
  Wkrótce samorządowa karuzela rozkręci się na dobre. Stowarzyszenia „Przyjazny Borówiec” już zapowiedziało zorganizowanie debaty kandydatów na radnych naszego okręgu i burmistrzów Kórnika.
  Odbędzie się ona w środę 10 listopada o godz. 19.00 w remizie OSP w Kamionkach.
  Podobnie jak cztery lata temu debata będzie prowadzona przez Pana Andrzeja Ogórkiewicza – prezentera radia Merkury. Składać się będzie z czterech części, a mianowicie prezentacji własnej kandydatów, wzajemnego zadawania pytań i udzielania odpowiedzi przez kandydatów, odpowiedzi na pytania prowadzącego debatę oraz odpowiedzi na pytania publiczności zgromadzonej na sali.


       
  Z pewnością ta debata nie będzie jedyną formą, z której skorzystają kandydaci na radnych i burmistrza w walce o nasze głosy. Tuż po dniu Wszystkich Świętych zabiegać będą o poparcie przemawiając do nas z plakatów, ulotek, lokalnej prasy i w bezpośredniej rozmowie. Padnie z pewnością wiele obietnic, jeszcze więcej przyrzeczeń i cała masa zapewnień o konieczności zmian na lepsze. Do nas należy wybór, któremu z kandydatów zaufamy, który będzie naszym zdaniem najlepszym człowiekiem na nadchodzące cztery lata.
 • Autor: Rafał Likowski
  Dodaj komentarz

  Tylko zalogowani użytkownicy serwisu mogą dodawać komentarze.
  Zaloguj się lub utwórz swoje konto jeśli jeszcze go nie posiadasz.
  Aby zminiać lub usuwać swoje komentarze również zaloguj się z tego miejsca.
  Wasze komentarze
  Od 26 października 2008 roku czytelnicy serwisu zlożyli już 387992 wizyt.
  © 2005-2015 DataOnline wydawca serwisu naszborowiec.pl